Vrouwen hechten meer waarde aan EK-titel dan mannen

ING voert in samenwerking met TNS Nipo rondom het EK een aantal onderzoeken uit waarin voetbal en economie worden samengebracht. In het eerste deel van 'EK-nomie' is onderzocht hoeveel de Europeanen over zouden hebben voor een EK-titel. Nederlanders vinden de EK-titel gemiddeld 39 euro waard, in 2010 was dit nog 47 euro voor de WK-titel. Opvallend is dat Nederlandse vrouwen meer waarde hechten aan de titel dan mannen. 'Zij' vindt de titel gemiddeld 50 euro waard, 'hij' maar 28 euro. De mannen wagen vaker een gokje (27% versus 12%) met een voetbalpool en dan is ook de inzet (17 tegen 9 euro) bijna twee keer zo hoog.

Toch is het enigszins te verklaren dat vrouwen meer waarde toekennen aan de EK-titel dan mannen. Als hij immers blij is, dan maakt dat haar ook blij. Mocht de gemiste kans of penalty betekenen dat de man maandenlang loopt te mokken, dan betekent de EK-titel maandenlang een gelukkig man in huis. Onderling afhankelijk nut, aldus Hoofdeconoom Particulier van ING, Charles Kalshoven. 

Nederland op de elfde plaats in Europa
Gemiddeld hebben de Europeanen er 98 euro voor over om hun land kampioen te zien worden. Hierbij hebben de bewoners van de Britse eilanden er het meest voor over: Ieren gemiddeld 295 euro en de Engelsen 207 euro. Maar ook de Zuid-Europeanen hechten veel waarde aan de titel, de Grieken spannen de kroon met 187 euro, gevolgd door de Italianen met 167 euro. Nederland komt op een elfde plaats. Hekkensluiter is Tsjechië met gemiddeld 14 euro voor de EK-titel.

Met 39 euro is de EK-titel Nederlanders minder waard dan de 47 euro voor de WK-titel in 2010. Nederlanders hebben er nu wel 30% meer voor over om he EK te winnen dan in 2008 (30 euro). Economische is dit moeilijk te verklaren, aangezien zowel de koopkracht als het consumentenvertrouwen nu lager zin dan in 2008. Mogelijk is de hunkering naar een prijs toegenomen door de verloren WK-finale. – Charles Kalshoven, ING Hoofdeconoom Particulier

40 miljoen euro wordt er in totaal ingelegd bij weddenschappen
Een op de vijf Nederlanders (in de leeftijdscategorie van 25 tot 44 jaar) geeft geld uit aan oranjeartikelen en besteed dan gemiddeld 21 euro. In totaal gaat het dan om een bedrag van 60 miljoen euro, bij het EK in 2008 was dit nog 70 miljoen euro. Een op de vijf Nederlanders doet mee aan een voetbalpool, gemiddeld wordt er dan 15 euro ingezet. Dat betekent dat er totaal 40 miljoen euro ingelegd wordt bij weddenschappen.

22% ziet Oranje de beker optillen.
Spanje is tot slot de grote favoriet voor de Titel, 32% van de Europeanen dicht Spanje de grootste kans toe te winnen. De Duitsers komen op de tweede plaats met 20%. Vier op de tien Nederlanders hoopt op een finale Nederland – Duitsland, één op de vijf (22%) ziet Oranje de beker ook op tillen.