Braziliaanse stadions zetten nieuwe standaard en een voetbal als de ultieme marketingtool

De bouw van de Braziliaanse stadions is de afgelopen maanden voortdurend negatief in het nieuws geweest. De ineenstorting van een kraan verwoestte recentelijk de oostvleugel van het openingsstadion en kostte aan twee bouwvakkers zelfs het leven. Toch zijn er ook voldoende interessante ontwikkelingen te melden en Gijsbregt Brouwer sprak tijdens BNR Sportzaken, met als gast bondendokter Joop Alberda, over innovatie en duurzaamheid. Voor het eerst in de geschiedenis van grote sportevenementen worden namelijk alle stadions voorzien van gratis wifi en ze worden gebouwd met het platina-duurzaamheidslabel. Bob van Oosterhout 

Wifi, we kunnen niet meer zonder
Hoewel de verwachte kosten recentelijk omhoog werden bijgesteld met $435 miljoen naar $3,5 miljard staat voorzitter van de FIFA, Sepp Blatter, nog steeds vol vertrouwen tegenover de bouw van de stadions. Volgens Gijsbregt Brouwer worden voor het eerst in de geschiedenis van grote sporttoernooien alle stadions voorzien van gratis wifi. Ook Sochi kan daar niet aan tippen: “We zijn op dit moment in de samenleving zover dat wifi hetzelfde is als wc's of parkeerplekken. Je kan niet meer zonder, want de fans eisen dat. Die willen hun ervaring delen en laten zien waar ze zijn en dat kan niet zonder een goed bereik.”

Platina in duurzaamheid
Bij de bouw van de stadions (met de kanttekening dat er nog flink gebouwd moet worden) is tevens gekeken naar het aspect van duurzaamheid. Tien van de twaalf stadions hebben volgens Gijsbregt Brouwer een duurzaamheidskeurmerk aangevraagd: “Het hoofdstadion gaat zelfs voor platina en dat zou dan het eerste sportstadion ter wereld zijn. Dan moet je denken aan grote hoeveelheden zonnepanelen op het dak en veel van de gesloopte stadions worden voor 95 procent weer hergebruikt bij de bouw van nieuwe.” Sponsor Coca Cola ondersteunt tevens de organisatie bij het gebruiken van de petflessen. Tot slot komen er enorme schermen in de stadions. Momenteel hangt er al een enorm scherm in het stadion van Corinthians, maar wordt gebouwd aan een scherm van 170 bij 20 meter die over de gehele lengte van het stadion komt te hangen.

Het ultieme marketingtool
Bob van Oosterhout, oprichter van het sportmarketingbureau Triple Double en vaste sidekick van Humberto Tan, sprak tijdens de uitzending over de voetbal Brazuca als het ultieme marketingtool. “De naam van de bal is door 1 miljoen Brazilianen verkozen en had na een dag ruim 90.000 volgers op Twitter. Er komt een Brazuca-app, er is een video op Youtube waar je de actie beleeft vanuit het perspectief van de bal en de bal gaat een wereldreis maken om de liefde voor het voetbal te promoten.” De maker van de bal, adidas, verwacht ruim 15 miljoen exemplaren te verkopen.

Bekijk hier de interactieve film (360 graden) over Brazuca

Luister hier de aflevering van BNR Sportzaken met Joop Alberda

Bekijk hier de eerdere onderwerpen van SPORTNEXT bij BNR Sportzaken