Lentekriebels bij het hardlopen: vijf experts over de markt

Het is bijna voorjaar. De eerste marathons staan voor de deur, de schoenenmerken lanceren nieuwe modellen en als je om je heen kijkt, lijkt het of iedereen aan het hardlopen is. Tijd om eens wat dieper in de loopontwikkelingen te duiken. We vragen een aantal sleutelfiguren wat zij van de huidige stand van zaken van het hardlopen vinden en wat ze ervan verwachten. “De experts spreken van een derde loopgolf, volgens mij is de tweede nog niet afgelopen, de markt blijft maar groeien.”

Mario Kadiks - directeur Like2Run 
Mario is de drijvende kracht achter het succes van de marathon van Rotterdam. Like2Run organiseert naast dit grootste sportevenement van Nederland, ook de CPC-loop en eenmalig de Vredesloop en twee lifestyle events: de Ladies Run en de Bruggenloop. Mario heeft voor zijn carrière als organisator ook nog heel verdienstelijk speer geworpen.

Bob Winter en Gerard Nijboer - Medewerker en coördinator loopsport bij Atletiekunie
Gerard is bekend als eerste Nederlander die internationaal in de marathon mee kon doen om de prijzen. Bob is onder meer Nederlands Kampioen 1.500 meter geweest. Beide heren werken bij de team loopsport van de Atletiekunie dat opgesteld staat voor de hardlopers op de weg en in het bos. Ze zijn onder meer verantwoordelijk voor het sterke “start to run”-label.

Adrian Leek - Senior Vice President running adidas
Adrian werkt al sinds 1988 voor adidas. De Brit is al zes jaar wereldwijd verantwoordelijk voor hardlopen bij het merk met de drie strepen en heeft de omzet in die periode verdubbeld. Ook Adrian kan bogen op een geschiedenis als hardloper. Hij brak het Britse record op de (overigens incourante) 15 kilometer begin jaren tachtig. Recent heeft hij vanuit adidas de lancering van Boost geleid.

Dennis Frankfort - inkoper Runnersworld
Dennis kent de sportretail in Nederland als geen ander. Hij heeft vooral aan de kant van de winkels gewerkt, voor onder meer Coach en de laatste jaren voor Euretco. Bij Euretco is verantwoordelijk voor de inkoop voor de 25 Runnersworld winkels. Naast de retail heeft hij ook gewerkt voor Puma en voor zijn liefde RBC Roosendaal.

Eric Brommert - eigenaar Run2Day
Rotterdam en player developer NGF Veel mensen kennen Eric van “achter op de motor” tijdens de Rotterdam Marathon. Hij stippelt de strategie uit die moet leiden tot een toptijd. Daarnaast runt hij met ex-wegatlete Wilma van Onna de Run2Day in Rotterdam. Met een verleden bij diverse schoenenmerken en veel ervaring in de golfwereld is Eric niet alleen strateeg op de weg maar ook in de sportmarkt.

De markt blijft groeien en verandert

Adrian Leek is duidelijk: wij groeien al jaren met double digits en zullen alleen maar harder gaan groeien de komende jaren. Dennis Frankfort ziet enerzijds een enorme groei bij de dames, die steeds meer gaan lopen om mentaal fitter te worden, af te vallen of voor de gezelligheid. Voor de heren is er vooral sprake ontwikkeling naar meer variatie: van gewoon hardlopen naar trail running en obstacle runs. Eric Brommert benoemt nog een belangrijke ontwikkeling: de opkomst van GPS. We staan pas aan het begin van GPS, want de verwerking is nog niet goed genoeg. Daar is nog ruimte voor ontwikkeling. Zowel Brommert als Frankfort zien veel in de opkomst van natural running: lopen op lichte flexibele schoenen en landen op de voorvoet. Vaak is dit een paar schoenen voor “erbij”. Mario Kadiks is ook stellig: de runningmarkt blijft groeien. Belangrijk aspect is de verschuiving van puur sport naar lifestyle. 

“De experts spreken van een derde loopgolf, volgens mij is de tweede nog niet afgelopen, de markt blijft maar groeien. De groei is er nog (lang) niet uit dus, mede door verdere toename van het aantal dames dat hardloopt, door verschillende loopstijlen en door veranderende concepten." Kadiks

Groei van webshops en van de speciaalzaak

Opvallend volgens Bob Winter is de enorme toename van het aantal specialistische hardloopwebshops. Daarnaast bieden de grote algemene webshops (denk aan Zalando) ook een steeds uitgebreider running assortiment. Volgens Winter kan de fysieke speciaalzaak alleen overleven als de positie van expert volledig geclaimd wordt en er veel meer beleving in de zaak is. Mario Kadiks onderschrijft dit: kwaliteit bieden wordt nog belangrijker en meebewegen van sport naar lifestyle. Beide heren zien kansen voor de atletiekvereniging om samen te werken met de specialisten. Eric Brommert is duidelijk: weg van de functionele kant van sport en focus op service en beleving. Dennis Frankfort geeft aan dat er enorm veel geïnvesteerd wordt in het goed krijgen en houden van de winkelformule en in de juiste mensen in de winkel. Hij spreekt van een toekomst met steeds meer interactie in de winkel (op schermen of via andere kanalen).

“Het prijsverschil met nieuwe verkoopkanalen zal alleen maar groter worden. De winkelier moet inspringen op behoeftes uit de markt en zich duidelijk positioneren als expert.” Winter

Door de groei in de markt en de enorme technologische vooruitgang kan zowel de webshop als de speciaalzaak nog groeien. Het is de branche gelukt om het belang van goed advies duidelijk te maken. Samenwerking met partners, een strakke interactieve winkel en veel service en belevening zijn hierbij noodzakelijk voor de speciaalzaak.

Gamechangers? 

“Nieuwe lanceringen worden bepalender, nieuwe kleuren gecombineerd met nieuwe technieken, voor een aangepaste loopstijl en voor meer comfort.” Frankfort

Voorop blijven lopen is cruciaal zegt Dennis Frankfort, maar je moet oppassen dat je merk daardoor niet een te hoge drempel opwerpt naar de consumenten. Ook Adrian Leek is gefocust op innovatie zonder een te hoge drempel: de schoen is een “enhancer of the experience of innovation” en “simplicity is key.” Winter en Nijboer van de Atletiekunie zien veel mogelijkheden juist in de beleving, de koppeling van de schoen(verkoop) aan evenementen. Innovatie zit ook in het verbinden van online en offline: op het internet je schoen zelf maken of vorm geven en deze in de speciaalzaak afhalen. Eric Brommert ziet naast de grote ontwikkelingen bij adidas (Boost) en Nike (Lunar), de groei van veiligheid en zichtbaarheid. Bijna alle merken komen met reflecterende schoenen en kleding. Mario Kadiks gaat graag nog een stap verder. Hij voorziet schoenen met sensoren die tijdens de training of wedstrijd meten hoeveel vocht je verliest. Via je horloge krijg je dan feedback over hoeveel en wat je moet drinken. Zo ontstaat een perfect advies, op maat voor iedere loper. 

De verandering in de loopsport komt op dit moment echt van alle kanten: evenementen veranderen, de retail verandert en de schoenen worden aangepast op nieuwe manieren van lopen. En de eerste concepten van wearable technology worden uitgewerkt. Nike Plus geldt hierbij als voorloper.

“Internet binnen running specialty zie ik nog wel groeien, daar ik nog niemand de juiste vorm heb zien vinden waarbij de kracht van speciaalzaken digitaal verwezenlijkt wordt.” Brommert

Geen grote innovaties

De loopmarkt groeit. Dit vertaalt zich in vaak loyale klanten die naar de speciaalzaken komen. De schoenmerken bieden schoenen voor de nieuwe loopvormen en innovaties op het gebied van comfort en duurzaamheid. Toch missen de echt grote innovaties in de hardloopwereld. GPS zit al bijna 20 jaar in het horloge en Nike Plus, de laatste echte grote verandering in de loopmarkt, is al bijna zeven jaar oud. Natural running en obstacle runs zijn conceptmatig sterk, maar nauwelijks innovaties te noemen. De meeste webshops concurreren op prijs en zo is internet niet de gamechanger die het in veel andere branches wel is. Er liggen echt nog volop kansen in de hardloopwereld. Wie biedt?

 

Foto's: SwimBikeRunPhoto - FuelRunning