Stempelkaart voor topsporters

In mijn eerste column voor Sportnext, pleitte ik voor een erkend topsportdiploma. De grote vraag is dan ook: hoe maak je zo’n topsportdiploma meetbaar? De oplossing is volgens mij heel simpel: ontwikkel een 'stempelkaart' met competenties, kwaliteiten of criteria waar een topsporter aan moet voldaan om in aanmerking te komen voor een erkend topsportdiploma. Hierdoor kunnen we de sport in Nederland nog meer professionaliseren.

Wat ik om me heen bij veel topsporters merk, en wat ik uit eigen ervaring kan beamen, is dat veel sporters zich tijdens hun topsportcarrière nog niet bezig willen houden met hun maatschappelijke carrière erna. Dit wordt ervaren als afleiding. Hierdoor loop je echter het risico dat je na het stoppen opeens wordt geconfronteerd met de vraag waar je naast je sport nog meer voldoening uit kunt halen; je moet jezelf compleet opnieuw gaan ontdekken.

Daarnaast zijn er ook veel sporters die pas na hun topsportcarrière gaan nadenken wat ze als persoon waard zijn, omdat ze zich voor hun gevoel dan opeens moeten gaan ‘verkopen’ op de arbeidsmarkt, terwijl ze dit ook al perfect tijdens hun topsportcarrière kunnen doen. Tijdens je topsportcarrière heb je nog die aandacht, heb je nog die ingangen en heb je nog die bekendheid binnen je sport. Het is zo zonde van de tijd als je als topsporter hier niet bewust gebruik van maakt. Tijdens je topsportcarrière kun je in plaats van je alleen te ontwikkelen als topsporter, je ook perfect door ontwikkelen als mens.

Een soort stempelkaart kan hierbij een oplossing bieden om topsporters te stimuleren om zichzelf door te ontwikkelen als mens, zonder dat dit ten koste hoeft te gaan van de topsportcarrière zelf. De meeste sporters hebben namelijk een dusdanig intensief trainingsprogramma dat er nauwelijks tot geen tijd meer over blijft voor andere zaken, zoals een studie. Waarom dan niet een studie maken van je eigen topsportcarrière en dit belonen met een topsportdiploma? Beschikken over voldoende talent en hard kunnen trainen, is tegenwoordig niet meer voldoende om tot die wereldprestatie(s) te komen. Persoonlijkheid, looks, voldoende exposure en pienter zijn, spelen steeds meer een belangrijkere rol bij het vinden van bijvoorbeeld een nieuwe sponsor om hiermee tot die wereldprestatie(s) te kunnen komen.

Als we dit weten, waarom blijven we dan alleen de sporttechnische kanten trainen en belonen? En waarom laten we de niet-sporttechnische kanten en kwaliteiten liggen? Door je te ontwikkelen als mens, ontwikkel je je ook als topsporter.

Hoe zou het in dit geval dan zijn als je als topsporter gebruik kunt maken van een stempelkaart met vastgestelde en erkende criteria, waarop je opgedane competenties kan afstempelen in ruil voor een erkend topsportdiploma bij een volle stempelkaart. Criteria op de stempelkaart kunnen hierbij variëren van praktijkervaring en theoretische kennis tot de mate van inzet van (social) media en het geven van presentaties of clinics om jezelf als persoon of merk neer te zetten. Hierdoor wordt zo’n topsportdiploma ook meetbaar. Sterker nog, door een dergelijke stempelkaart als richtlijn aan te houden, word je als topsporter gestimuleerd het optimale uit je topsportcarrière te halen en kunnen we de sport in Nederland nog meer professionaliseren en op een hoger niveau krijgen.

Kortom, de topsportcarrière wordt door het inzetten van een dergelijke stempelkaart optimaal benut, de sporter wordt zelf optimaal uitgedaagd door zichzelf ook verder te ontwikkelen en te ontdekken als mens. Hierdoor wordt er een beter perspectief gecreëerd voor tijdens en na de topsportcarrière, waar niet alleen de sporter zelf, maar ook het bedrijfsleven optimaal van mee kan profiteren.

Afbeeldingen (CC): Steven