De zorgen zijn groot voor de Nederlandse sport. Het streven om de sportparticipatie te verhogen naar 75% en Nederland bij de Top 10 beste sportlanden ter wereld lijkt verder dan ooit door de teruglopende Lotto-gelden. Kan de sport zich minder afhankelijk maken van de kansspelsector? En zo ja, hoe zou dat het best kunnen? In het Nationaal Sportdebat van Sport & Strategie delen 11 deelnemers waaronder Heleen Crielaard (directeur communicatie Rabobank), Gerard Dielessen (directeur NOC*NSF), Hans den Oudendammer (directeur Rotterdam Topsport), Minke Booij (Projectmanager Sport en Goede Doelen bij De Lotto), Marcel Beerthuizen, (directeur Big Plans) en Jan Driessen (advies bureau Q&A en voorheen directeur communicatie Aegon) hun visie. "Ik hoop maar dat ze bij NOC*NSF achter de schermen druk bezig zijn om te werken aan nieuwe manieren om fondsen voor de sport te generen" zegt Beerthuizen.
De Lotto-gelden leveren een belangrijke financiële bijdrage aan de ontwikkeling van de sport maar zijn niet de enige. Het Ministerie van VWS en sponsoren (waaronder de Partners in Sport) mogen zeker niet worden vergeten. Is dit het moment om de sportsector anders in te richten en zodoende minder afhankelijk te maken. Voor het Nationaal Sportdebat stelde Sport & Strategie de deelnemers drie vragen:
1. Is het huidige financieringsmodel van de sport (overheid, sponsoring, maar vooral Lotto-gelden) nog wel van deze tijd?
2. Moet sport wel deel blijven uitmaken van het Ministerie van VWS?
3. Welk financieringsmodel doet het beste recht aan de Nederlandse ambitie om de sportparticipatie op te krikken naar 75% en als topsportland tot de tien beste ter wereld te horen?
Vijf interessante quotes van Heleen Crielaard, Gerard Dielessen, Jan Driessen, Hans den Oudendammer en Marcel Beerthuizen
"De inkomsten uit gokgelden zijn voor de sport natuurlijk heel prettig, maar zouden moeten dienen als toefje slagroom op de taart, als garnering." - Heleen Crielaard
"Natuurlijk, met een aantrekkelijker aanbod, door slimme combinatie te maken van activiteiten en voortvarend en strategisch gebruik te maken van moderne (sociale) media valt er nog heel wat geld uit de markt te halen. Ik denk dat de 11 miljard die nu in totaal in de sport omgaan met een nieuwe economisch opleving vrij snel mee omhoog zal gaan." - Gerard Dielessen. Overigens denkt Dielessen, tamelijk geruststellend, dat met een nieuwe inrichting van de kansspelwetgeving de zaak weer prima geregeld zal zijn.
"Activeer de massa, activeer de miljoenen fans. Daar doen de bonden nog niets aan! Als miljoenen mensen een paar euro meer voor hun sport willen betalen heb je ook miljoeninkomsten en heb je geen overheid en sponsor nodig. Er zijn miljoenen te behalen door fanbases te creëren." - Jan Driessen
"Het imago van Nederland als (perfect) organiserend land is heel wat waard. Ik zou het Ministerie van Economische Zaken willen oproepen: zie eindelijk eens de waarde van sport in en doe mee! Sportbeleid is ook lokaal beleid."- Hans den Oudendammer
"Ik pleit voor ondernemerschap. Ondernemerschap bij De Lotto, die de voorsprong die het heeft moet behouden door nieuwe aansprekende producten te ontwikkelen. En die nog duidelijker moet maken dat zijn opbrengsten rechtstreeks naar de sport gaan. Ondernemerschap bij NOC*NSF en de bonden, die een andere strategie moeten ontwikkelingen om hun 'goede doel' te verkopen." Marcel Beerthuizen
Het Nationaal Sportdebat is de komende weken te volgen op nieuwe website van Sport & Strategie
Afbeelding (CC): Finance