WK wordt op social media minimaal 5 tot 10 keer keer groter dan vier jaar geleden

Vier jaar is de FIFA-cyclus tussen WK's in Zuid-Afrika en Brazilië. Online is vier jaar een eeuwigheid. Zo was er vier jaar geleden een Hyvesreporter mee naar Zuid-Afrika, Facebook en Twitter waren nog klein grut. Wat is er de afgelopen vier jaar veranderd online en op social media? Gijsbregt Brouwer deed onderzoek en zette in de laatste uitzending voor BNR Brasil, met als gast Johan van der Zanden (directeur communicatie van ING Nederland), alles in perspectief. "Het aantal berichten met Van Persie is in aanloop naar het WK 12 keer groter dan tijdens het WK in 2010."

Google heeft voorafgaand aan het WK de digitale archieven opengezet. Eerder op SPORTNEXT al een blog, tijd voor meer onderzoek. Online zijn bijvoorbeeld de Super Bowl, Winterspelen en Tour de France samen alsnog kleiner dan het WK alleen. "De piek tijdens het WK voetbal is ongeëvenaard. En daarnaast zijn de zoekresultaten via mobiel gestegen van 18% naar 63%. Vier jaar geleden ging je voor de wedstrijd achter een computer zitten om informatie op te zoeken, tegenwoordig pakt iedereen tijdens de wedstrijd gewoon de smartphone." De piek in zoekopdrachten bevindt zich nu tijdens de wedstrijd in plaats van ervoor of erna.

Lees meer: Google toont de wereldwijde groei van voetbal

Voor merken en bedrijven heeft de verschuiving gevolgen voor het marketingbeleid. De commercials van grote merken zoals adidas en Nike gingen voorheen tijdens het WK op TV in premiere, nu zijn de video's weken voor het WK online en op social media al 75 miljoen keer bekeken. Johan van der Zanden erkent de verschuiving: "We zijn heel actief op social met 200.000 fans op Facebook en op Twitter 42.000 volgers, wij zetten onze commercials altijd eerst live op Youtube en verspreiden via Facebook en Twiter." ING maakt van belangrijke commercials een making-off en plaatst de video op Youtube om consumenten een kijkje achter de scherm te geven. In de toekomst wordt het voor marketeers belangrijk om het proces en de totstandkoming van de campagne in beeld te brengen. "Een groot deel van onze doelgroep leest geen krant en volgt alles via Twitter of Facebook. Daarom is het belangrijk om daar aanwezig te zijn." Bob van Oosterhout, sidekick bij BNR Sportzaken en oprichter van het sportmarketingbureau Triple Double vult aan: "Natuurlijk draait het om bereiken maar ook om beraken en in de toekomst zelfs betrekken van de consument."

Lees meer: voor marketeers is beschrijven van het proces net zo belangrijk als het resultaat

Gijsbregt Brouwer deed voor BNR Sportzaken onderzoek naar de impact van het WK online en op social media en maakte de vergelijking met vier jaar geleden. Het aantal berichten met 'WK' is in aanloop naar het WK 5 keer groter. Het aantal met 'voetbal' 4 keer groter, 'Van Persie' 12 keer, 'Sneijder' 6 keer en 'Robben' 4 keer. 'FIFA' (mede vanwege de berichtgeving rondom de toezegging van het WK 2022 aan Qatar) 13 keer groter en 'Oranje' 8 keer.

Luister hier de aflevering van BNR Sportzaken met Johan van der Zanden

Bekijk hier de eerdere onderwerpen van SPORTNEXT bij BNR Sportzaken